Επέστρεψε στις νίκες με «ραψωδία» Νέντοβιτς!

Ο Νέντοβιτς πραγματοποίησε ακόμα μια μαγική εμφάνιση με την πράσινη φανέλα (33π.) και ο Παναθηναϊκός «ισοπέδωσε» την Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 88-71. Εξαιρετικός και ο Παπαγιάννης με 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 6η νίκη του στην φετινή Ευρωλίγκα (6-12) καθώς επικράτησε άνετα της Βιλερμπάν με 88-71. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα και πλέον αναμένουν την έλευση του Όντεντ Κάτας για να αναλάβει χρέη προπονητή. Απίστευτη βραδιά για ακόμα μια φορά για τον Νεμάνια Νέντοβιτς (33π.), ενώ εξαιρετικός ήταν ξανά ο Γιώργος Παπαγιάννης (18π.). Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Κόουλ με 15 πόντους.

Αρχικές πεντάδες:

Παναθηναϊκός: Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Καλαϊτζάκης, Μήτογλου, Παπαγιάννης

Βιλερμπάν: Ντιότ, Φαλ, Λάιτι, Γκουμπουσελέ, Κόουλ

Το ματς

Η γαλλική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα (2-8), με τον Νέντοβιτς να απαντάει άμεσα (7-8). Η Βιλερμπάν υποχρέωσε τον Χαραλαμπίδη νωρίς σε τάιμ άουτ με ένα σερί 0-7 (7-15), το οποίο όμως έπιασε τόπο, αφού ο Παπαγιάννης έδωσε προβάδισμα στο 7′ στους γηπεδούχους (18-17). Ο Παναθηναϊκός απέκτησε ψυχολογία και με επιμέρους σκορ 13-0 έκανε το 25-17, με το δεκάλεπτο να λήγει τελικά 25-21.

Το «Τριφύλλι» έκανε το 30-23 με 2/2 βολές του Σαντ Ρος, αλλά οι Γάλλοι εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ και κάποια αχρείαστα λάθη των «πρασίνων» μείωσαν στο καλάθι (32-30 στο 15′). O Λάιτι έφερε το ματς στα ίσια (36-36 στο 17′), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν βήμα-βήμα ως το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με τρίποντο του Νέντοβιτς (45-42).

To δεύτερο μέρος άρχισε με τρίποντη «βόμβα» του Νέντοβιτς (48-42), αλλά οι διαιτητές με δύο ανάποδα σφυρίγματα έδωσαν την ευκαιρία στην Βιλερμπάν να πλησιάσει (48-46). Ο Νέντοβιτς όμως…δεν καταλάβαινε τίποτα και με νέο τρίποντο έδωσε και πάλι «αέρα» 7 πόντων στην ελληνική ομάδα (55-48), ενώ ο Μήτογλου ανέβασε την διαφορά στους 9 στο 28′ (62-53). Οι παίκτες του Χαραλαμπίδη διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο +10 στο 30′ (70-60).

Ο Παπαγιάννης με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 76-65, μετά από ασίστ του Μποχωρίδη και ο Μήτογλου ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (78-65) πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Ο Μακ έβαλε και αυτός το λιθαράκι του για το 80-65, ενώ το τρίποντο του Μήτογλου ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι (83-65 στο 37′). Τα τελευταία δευτερόλεπτα δεν μπορούσαν να αλλάξουν κάτι, με τον Εξάστερο να παίρνει τελικά μια ευρεία νίκη.