Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποιεί ο Κώστας Αντετοκούνμπο με την φανέλα των South Bay Lakers.

Αφήστε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

NCAA

Ξύλο σε αγώνα του NCAA για μία χειραψία

Μία χειραψία ήταν η αφορμή για να ξεκινήσει γενική σύρραξη μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ των κολλεγίων Τζάκσον Στέιτ και Πρερί Βιου.

Το παιχνίδι ήταν ανάμεσα στο Τζάκσον Στέιτ και το Πρερί Βιου που έληξε με 71-60. Στο τέλος οι παίκτες των δύο ομάδων αντάλλαξαν χειραψίες αλλά όταν βρέθηκαν απέναντι οι Γουίλιαμς και Ρος, φάνηκε ο ένας να ακουμπάει-σπρώχνει τον άλλο.

Ο δεύτερος κινήθηκε απειλητικά εναντίον του θεωρώντας πως η πράξη του αντιπάλου του ήταν προσβλητική. Ευτυχώς τους χώρισαν γρήγορα, αλλά σε άλλο σημείο του γηπέδου φαίνεται πως οι συμπαίκτες τους δεν ηρέμησαν.

Αντίθετα, πιάστηκαν στα χέρια και κανείς δεν μπορούσε να τους συγκρατήσει και μάλιστα κάποιοι έπεσαν στις μπροστινές θέσεις όπου βρίσκονταν ορισμένοι γονείς και θεατές.

NCAA

Απίστευτο ματς στο NCAA: «Αυτοκτόνησε» το North Carolina και πήρε το θρίλερ το Duke (vid)

Ακόμα ένα παιχνίδι με απίστευτη εξέλιξη στο πρωτάθλημα του NCAA, με το Duke να εκμεταλλεύεται την διπλή «αυτοκτονία» του North Carolina.

To Duke βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους (64-77), ενώ 2 λεπτά πριν το τέλος βρισκόταν στο -9. Παρόλα αυτά κατάφερε και ανέτρεψε την κατάσταση, με τον Τζόουνς να πηγαίνει στις βολές με το σκορ στο 81-84, να βάζει την μία αλλά να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να στέλνει το ματς στην παράταση (84-84).

Το North Carolina βρέθηκε και εκεί «αγκαλιά» με τη νίκη (96-91 21 δεύτερα πριν τη λήξη), αλλά «αυτοκτόνησε» ξανά, αφού πολύ γρήγορα το Duke μείωσε σε 96-95. Ο Γκάρισον Μπρουκς έκανε λάθος, ο Τζόουνς πήγε ξανά στις βολές όπου είχε και πάλι 1/2 (96-96), αλλά οι συμπαίκτες του πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, με τον Μουρ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι σε ένα ματς-θρίλερ (98-96).

NCAA

NCAA: Δεν εντυπωσίασαν οι Έλληνες

Ηττήθηκαν οι περισσότεροι Έλληνες που αγωνίζονται στο κολεγιακό πρωτάθλημα του NCAA.

Ελάχιστη παρουσία είχε ο Αλφρέδος Πιλάβιος, ενώ ο Δημήτρης Καραΐσκος ήταν εκτός αποστολή στην ήττα του Ολντ Ντομίνιον από το UTSA με 85-81 στην παράταση, για την πρώτη κατηγορία του NCAA.

Ο Δημήτρης Κλωνάρας αγωνίστηκε με την Καλιφόρνια, αλλά ηττήθηκε και εκείνος από το Κολοράντο με 71-65. Ο Σάββας Γεωργιάδης πέτυχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής στην ήττα του Ντέλτα Στέιτ από το Κρίστιαν Μπράδερς με 87-77 για την δεύτερη κατηγορία του κολεγιακού πρωταθλήματος.

Στην τρίτη κατηγορία, το Σίμπσον επικράτησε με 73-53 επί του Έμπρι – Ριντλ Ερονότικαλ, με τον Δημήτρη Μαργέλη να αγωνίζεται μονάχα 2 λεπτά και να μένει άποντος με 0/1 δίποντα.

NCAA

Άγγιξε το triple-double και συνεχώς ανεβαίνει ο Χουγκάζ (vid)

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο NCAA πραγματοποίησε ο Νίκος Χουγκάζ, που έφτασε κοντά στο triple double (13π., 16ριμπ., 6ασ.) σε νίκη του κολεγίου του.

Κοντά σε triple-double έφτασε o Νικος Χουγκαζ στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ. O 20χρονος Έλληνας παίκτης, που φορά τη φανέλα του Nortwestern State της πρώτης κατηγορίας του NCAA, πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του τα ξημερώματα της Παρασκευής (31/1).

Ο Χουγκάζ, στη νίκη επί του New Orleans με 82-74, είχε 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα και ήταν ο πρωταγωνιστής. Μάλιστα, αυτό ήταν το 10o ματς στο οποίο έχει διψήφιο αριθμό πόντων, αν και διανύει την πρώτη χρονιά του στο κολεγιακό πρωτάθλημα.

Στις εμφανίσεις του μέχρι σήμερα, μετρά κατά μέσο όρο 9.1 πόντους, 7.1 ριμπάουντ, 1.3 ασίστ και 1 κλέψιμο έχοντας πολύ σημαντικό ρόλο.

Δείτε και βίντεο με φετινές εμφανίσεις του:

NCAA

Απίστευτο: Κυνηγητό και ξύλο σε αγώνα του NCAA! (vid)

Σκηνές «απείρου κάλους» διαδραμτίστηκαν στον αγώνα μεταξύ Kansas – KSU στο NCAA, με τους παίκτες των δύο ομάδων να έρχονται στα χέρια.

Τελικά δεν συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα. Με τη λήξη του αγώνα μεταξύ των ομάδων ακολούθησε μία απίστευτη σύρραξη που έφτασε μέχρι και τις κερκίδες. Χαρακτηριστικό ότι ο Σίλβιο Ντε Σόουζα κυνηγούσε αντίπαλο του με καρέκλα.

Δείτε το βίντεο:

NCAA

Όταν Ράουτινς και Τζόνσον ήταν συμπαίκτες στο NCAA (vid)

O Άντι Ράουτινς είναι πολύ κοντά στο να φορέσει την «εξάστερη» φανέλα και ετοιμάζεται να συναντήσει ξανά έναν πρώην συμπαίκτη του στο NCAA.

Ο λόγος για τον Ουεσλι Τζόνσον, ο οποίος υπήρξε συμπαίκτης του Καναδού γκαρντ/φόργουορντ τη σεζόν 2009/2010 στο Syracuse. Μάλιστα οι 2 παίκτες πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις με τον Τζόνσον να έχει 16,5 πόντους μ.ο με 54% στα δίποντα και 41,5% στα τρίποντα, ενώ ο Ράουτινς είχε 12,1 πόντους με 41% στα τρίποντα. Αξίζει να αναφερθεί ότι και οι δυο τους είχαν βρεθεί αντίπαλοι με το Louisville του Ρικ Πιτίνο.

Δείτε το σχετικό βίντεο:

NBA

Το… πάρτι του ”47αρη” Γιόκιτς ! (vid)

Τρομερά πράγματα από τον Γιόκιτς κόντρα στους Χοκς
με τον Σέρβο σέντερ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 47 πόντους και να οδηγεί τους Νάγκετς στη νίκη με 123-115

Ο Νίκολα Γιόκιτς νίκησε μόνος του τους Χοκς, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 47 πόντους στη νίκη των Νάγκετς με 123-115

Ο Σέρβος σέντερ πέτυχε, 47 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 12/17 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/16 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και κανένα λάθος (!) σε 37 λεπτά συμμετοχής!

Δείτε το.. πάρτι του Γιόκιτς κόντρα στους Χοκς:

NCAA

Απίστευτο: Παίκτης της G-League πέτυχε 11/11 τρίποντα! (vid)

Εκπληκτικό ποσοστό ευστοχίας από τον Μπράις Μπράουν σε αγώνα της G-League, με τον παίκτη των Maine Red Claws να πετυχαίνει 11/11 τρίποντα.

Ο Μπράουν στον αγώνα των Maine Red Claws με τους Delaware Blue Coats πέτυχε 11 στα 11 τρίποντα και είχε συνολικά 43 πόντους.

Παρόλα αυτά η ομάδα του δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα.