Σέιν Λάρκιν (72,2%)
Νίκολα Μίροτιτς (27,8%)

EUROLEAGUE

Πιτίνο vs Σάρας στο promo του σημερινού αγώνα!

Ο Ρικ Πιτίνο και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πρωταγωνιστούν στην αφίσα που δημοσίευσε ο Παναθηναϊκός για τον αποψινό αγώνα (17/1, 21:30).

EUROLEAGUE

Ομπράντοβιτς: «Θα ετοιμάσουμε βίντεο, θέλουμε σεβασμό»

Έξαλλοι με την διαιτησία στη Φενέρ!

Η Φενέρ διαμαρτύρεται για τις φετινές διαιτησίες της και για την αντιμετώπισή τους από τους ρέφερι της Euroleague.

Μετά τα όσα συνέβησαν στο φινάλε των αγώνων με τον Παναθηναϊκό και τη Βαλένθια, οι Τούρκοι είχαν παράπονα και από τα σφυρίγματα των διαιτητών στο παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα.

Έτσι, ο «Ζοτς» δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου της αναμέτρησης με τους Καταλανούς: «Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, πάλεψαν για 40′. Παίξαμε απέναντι σε μία από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης. Δεν ξεκινήσαμε καλά, όμως επιστρέψαμε και δώσαμε μάχη μέχρι το τελευταίο λεπτό. Χάσαμε μερικές κατοχές και κάποια ελεύθερα σουτ. Αυτοί είναι οι δύο βασικοί λόγοι της ήττας. Πιστεύω πως υπάρχουν κι άλλοι λόγοι, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ» και συνέχισε λέγοντας: «Σίγουρα, θα ετοιμάσουμε ένα βίντεο και θα το συζητήσουμε με τους ανθρώπους της Euroleague. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Αυτό πρέπει να κάνουμε. Φυσικά, τους σεβόμαστε όλους. Όμως, θέλουμε να μας δείχνουν και εμάς σεβασμό».

EUROLEAGUE

Απόρθητο κάστρο η έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ

Καθιερώνεται στην τετράδα μέσω της έδρας της η Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Το άηττητο στην έδρα της διατηρεί η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 69-63

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του ρυθμού στα πρώτα λεπτά, με τη Μακάμπι να επαναλαμβάνει την προ μηνός εμφάνιση απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Τι σημαίνει αυτό; Είχε νευρικότητα, βιαστικές επιλογές και πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ, που δεν της επέτρεψαν να επιβάλλει τα δικά της “θέλω” στο παιχνίδι. Από την στιγμή όμως, που οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους, γρήγορα είδαν εκείνους του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επιστρέφουν. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με τον Σκότι Γουίλμπεκιν έβαλαν μαζεμένους πόντους, η άμυνα της Μακάμπι ανέβαζε την ένταση λεπτό με το λεπτό, κι έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση βολής (31-32).

Στο δεύτερο μέρος, οι κυανοκίτρινοι έμοιαζαν όλο και πιο σκληροί στο πίσω μέρος του παρκέ. Κι από την στιγμή που ο Σκότι Γουίλμπεκιν είχε βρει ρυθμό, όλα γίνονταν πιο απλά. Η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα, έλεγξε το αμυντικό ριμπάουντ και έφτασε στο +9 (66-57) με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Σε εκείνο σημείο, ο Έτορε Μεσίνα επανέφερε στο παρκέ τον Κίφερ Σάικς κι αυτός έδωσε την απαραίτητη ώθηση. Η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε σε απόσταση βολής (66-63) με 2’43” για το τέλος, πλην όμως έκτοτε οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν ξανά!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη (69-63), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να ακούει τους φίλους της ομάδας του να φωνάζουν «Γιάννης, Γιάννης»!

Ο MVP

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν έκανε ακόμη ένα μεγάλο παιχνίδι, με 22 πόντους (με 8/14 σουτ), αλλά αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Οθέλο Χάντερ. Πέρα από το εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι, 14 ριμπάουντ) που έκανε σε 26’42” συμμετοχής, ήταν απροσπέλαστος αμυντικά στις αλλαγές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 31-32, 52-48, 69-63.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 3 (1/4 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 22 (4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έισι 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρέινολντς 2, Καλοϊάρο 2, Χάντερ 14 (4/7 δίποντα, 6/12 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβντίγια 2, Τζάκσον 2, Ντόρσεϊ 13 (3/5 τρίποντα), Γουόλτερς 2, Κοέν 2 (1/5 σουτ), Ζούσμαν 2 (1/4 σουτ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 7 (1), Μίτσοφ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλίγκα 2 (1/4 σουτ, 4 τάπες), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρολ 8 (1), Σέρχιο 8 (1/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ταρτσέφσκι 4 (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 10 (2), Τσιντσαρίνι, Σάικς 11 (3/4 τρίποντα), Σκόλα 4 (5 ριμπάουντ).

EUROLEAGUE

Σόου Ντιλέινι στη Πόλη, διπλό «χρυσάφι» για την Μπαρτσελόνα

Ο Ντιλέινι πήρε το όπλο του και καθάρισε την Φενέρ!

Οι «Μπλαουγκράνα» έβγαλαν αντριδράση, μετά την κακή τους ήττα κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και έκαναν σπουδαίο διπλό στην Κωνσταντινούπολη επι της Φενέρ με 74-80!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

H Μπαρτσελόνα ξεκίνησε σχεδόν ιδανικά, αφού με «οδηγό» της την άμυνα, έκοψε τον ενθουσιασμό της Φενέρμπαχτσε και αφού έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (12-24), προηγήθηκε μέχρι και με 15 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (12-27).

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η ομάδα του Ομπράντοβιτς, έβγαλε μεγάλη ένταση στην άμυνα και στην επίθεση είχε τις δημιουργίες του Σλούκα. Μαζί με τον Ντε Κολό στην επίθεση, η διαφορά, έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (34-35), με τη Μπαρτσελόνα, να κρατάει το προβάδισμα στο ημίχρονο (39-42).

Με τον Κλαβέρ να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση, οι Καταλανοί πήγαν στο 48-57 και κράτησαν την απόσταση τους, ως το τέλος της τρίτης περιόδου (56-61).

Με Νάναλι, Ντε Κολό και Βέσελι, η Φενέρ πέρασε μπροστά με 64-63, αλλά σε εκείνο το σημείο, ο Ντιλέινι και ο Χίγκινς έβγαλαν προσωπικότητα με μεγάλα σουτ και η Μπαρτσελόνα, με ένα σερί 0-8, προηγήθηκε με 64-71 και με ένα ακόμα τρίποντο-«μαχαιριά» του Ντιλέινι, έκανε το 66-76. Η Φενέρ δεν τα παράτησε, μείωσε σε 70-76, αλλά ο Γουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο, 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κάπου εκεί, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε, με το σκορ να φτάνει στο 74-80.

Ο MVP

Ο Βίκτορ Κλαβέρ ήταν ο άσος στο μανίκι του Σβέτισλαβ Πέσιτς. Εμφανίστηκε -σχεδόν- από το πουθενά, για να κάνει τη διαφορά. Ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους. Ο φόργουορντ των μπλαουγκράνα τελείωσε με 17 πόντους (με 3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος. Κομβικός στο φινάλε πάντως, ήταν κι ο Μάλκολμ Ντιλέινι, με τα μεγάλα σουτ που έβαλε.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 39-42, 56-59, 74-80

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 11 (2), Βέστερμαν, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 12 (2), Σλούκας 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντε Κολό 12 (1), Γουίλιαμς 7 (0/7 τρίποντα), Τόμας 2, Βέσελι 7 (6 ριμπάουντ), Ντίξον 2, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 12 (4/8 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάνγκα 6, Οριόλα 2, Αμπρίνες, Χίγκινς 12 (2/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντιλέινι 14 (4/7 τρίποντα), Κούριτς 5 (1/4 τρίποντα), Κλαβέρ 17 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίροτιτς 12 (3/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμιτς.

EUROLEAGUE

Δεν της πάει η Μόσχα

Σε ημιάγρια κατάσταση ο Αλεξέι Σβέντ!

Μετά την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα της στην περιοδεία της στην Μόσχα, με την Ισπανική ομάδα να χάνει από την Χίμκι με 102-94.

O ΑΓΩΝΑΣ

Η Χίμκι κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στο ξεκίνημα, χάρη σε Σβεντ και Γερέμπκο (11-9, 4′). Ο Ντεκ προσπάθησε να μειώσει για την Ρεάλ, όμως Μπούκερ και Γερέμπκο δεν το επέτρεψαν (17-11, 7′). Σβεντ και Τίμα ανέλαβαν δράση στο τέλος του δεκαλέπτου και η Χίμκι κράτησε το προβάδισμά της, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα 4 πόντων (25-21).

Η Ρεάλ μπήκε με καλύτερο ρυθμό στην αναμέτρηση και με τους Κοζέρ-Ρέγιες να σκοράρουν κατάφερε να μειώσει, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (30-28, 13′). Η απάντηση των Ρώσων δεν άργησε να έρθει, χάρη σε Ζάιτσεφ και Έβανς (40-35, 16′). Ο Αλεξέι Σβεντ ανέβασε την απόδοσή του και έχοντας βοήθειες από Μπούκερ και Τίμα η Χίμκι τελείωσε εντυπωσιακά το πρώτο μέρος, παίρνοντας διαφορά 11 πόντων (55-44).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Ρεάλ προσπάθησε να μειώσει, αλλά η Χίμκι κρατούσε το διψήφιο προβάδισμά της με τον Τίμα (64-51, 24′). Καμπάτσο και Κάρολ έδωσαν λύσεις στους Μαδριλένους, μειώνοντας τη διαφορά (70-62, 27′). Τίμα και Σβεντ ανέλαβαν δράση όμως στο τέλος του δεκαλέπτου και με δικά τους σουτ έφεραν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το 80-69.

Καταιγιστική ήταν η Χίμκι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Με επί μέρους 13-0 οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στο +24, με μπροστάρη τον Καράσεφ (93-69, 34′). Ο Σβεντ συνέχισε να ηγείται για την ομάδα του και με τον Γιόβιτς να σκοράρει οι Ρώσοι έφτασαν στην 100άρα (100-80, 37′). Στα τελευταία λεπτά η Ρεάλ απλώς μάζεψε τη διαφορά για το τελικό 102-94, που βρήκε νικήτρια την Χίμκι.

Ο MVP

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν απολαυστικός, από τα μισά της πρώτης περιόδου (είχε 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε εκείνο το σημείο) έδειξε έτοιμος να κάνει τη ζημιά στη Ρεάλ Μαδρίτης, όπως κι έγινε. Ο σούπερ σταρ της Χίμκι είχε 21 πόντους (με 3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη σε 29’15” συμμετοχής, αποτελώντας μόνιμη πηγή κακών για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 55-44, 80-69, 102-94.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 21 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Κρέιμερ, Μπούκερ 15 (6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Τίμα 13 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Καράσεφ 10 (2), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 11 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλ 13 (3/5 τρίποντα), Γιόβιτς 6 (2), Έβανς 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 17 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Καμπάσο 10 (1), Λαπροβίτολα 6 (0/3 σουτ, 6/8 βολές, 6 ασίστ), Ρέγιες 7, Ντεκ 4, Κάρολ 5 (1/4 τρίποντα), Ταβάρες 4, Γιουλ 3 (1), Μίκι 20 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 8 (2), Μεζρί.

EUROLEAGUE

Το… καυτό πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού (vid)

Η Εuroleague παρουσίασε το… καυτό πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού κόντρα στη Μπάγερν.

Δείτε το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού στο ματς με τη Μπάγερν η οποία βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους σε 6 λεπτά!