CHAMPIONS LEAGUE

BCL: MVP της αγωνιστικής ο Oυίλτζερ

Δημοσιεύτηκε

Ο Κάιλ Ουίλτζερ αναδείχθηκε MVP για την 5η αγωνιστική του Βasketball Champions League.

Ο Καναδός πρώην παίκτης του Ολυμπιακού εντυπωσίασε με την εμφάνισή του στη νίκη της Τουρκ Τέλεκομ επί της Οστάνδης.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ουίλτζερ είχε 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 33 μονάδες στην αξιολόγηση κατακτώντας έτσι το βραβείο του MVP της 5ης αγωνιστικής.

Διαβάστε περισσότερα...
Πατήστε για σχόλιο

Αφήστε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Παπαθεοδώρου: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου»

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου εξέφρασε την ικανοποίηση του μετά την μεγάλη νίκη της ΑΕΚ μέσα στη Γαλλία επί της Ορτέζ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα τεχνικού:

«Είμαστε χαρούμενοι από αυτή τη νίκη. Ήταν το πρώτο παιχνίδι του δευτέρου γύρου του ομίλου. Περιμέναμε δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε πόσο δύσκολο είναι να παίζεις εδώ, όμως ελέγξαμε από την αρχή ως το τέλος το παιχνίδι. Σε γενικές γραμμές παίξαμε καλή άμυνα και είχαμε καλή αντίδραση στην επίθεση ειδικά στα τελευταία στα τελευταία 34 λεπτά του αγώνα. Είναι σημαντική νίκη για εμάς. Συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθεια. Συνεχίζουμε

ΑΕΚ: Έκανε «πάρτι» στη Γαλλία

Η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στην έδρα της Ορτέζ, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και πέτυχε ένα πολύ άνετο «διπλό» με 67-79.

Οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν την 6η νίκη τους σε 8 παιχνίδια και βρίσκονται πλέον στο 6-2 και στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και πάλι ο Κιθ Λάνκφορντ με 15 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Σαντ-Ρος με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Κορνελί με 15 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

H Ένωση έδειξε από νωρίς τις «ορέξεις» της και προηγήθηκε με 12 πόντους με τρίποντο και φάουλ του Λάνκφορντ μόλις στο 5′. Ο Ιμπέκουε μείωσε σε 11-20 αλλά ο Δικέφαλος ήταν ασταμάτητος και έκανε το 11-27 στο 10′.

Ο Χρυσικόπουλος έκανε με τρίποντο το 11-30 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά οι Γάλλοι αντέδρασαν και έριξαν τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιο αριθμό με καλάθι του Τιμπότ (23-32). Η ελληνική ομάδα αύξησε ξανά τη διαφορά με καλάθι και φάουλ του Σαντ-Ρος (29-46) και ο Ματσιούλις διαμόρφωσε λίγο αργότερα το σκορ ημιχρόνου (31-49).

Η Ορτέζ προσπάθησε να επιστρέψει ξανά με την έναρξη του ημιχρόνου και μείωσε με καλάθι του Κορνελί (38-49). Ο Χρυσικόπουλος ήταν εξαιρετικός και έκανε το 43-58 για τους «κιτρινόμαυρους», ενώ Κακλαμανάκης και Σαντ-Ρος έκαναν ξανά το +18 για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (48-66).

O Σαντ Ρος «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 20 στο 31′ και…ο δρόμος ήταν πια στρωμένος για την «παρέλαση» της ΑΕΚ. Oι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν…να ρίξουν τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα και να ηττηθούν τελικά με 67-79.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 31-49, 52-67, 67-79

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα:

Χαραλαμπίδης: «Αφήσαμε τον αντίπαλο να σκοράρει πολύ εύκολα»

O Κώστας Χαραλαμπίδης εστίασε στην κακή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ, μετά την ήττα του δικέφαλου από την Μπεσίκτας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ:

«Νομίζω ότι με τον τρόπο που παίξαμε αμυντικά δεν είχαμε καμία τύχη για να πάρουμε την νίκη. Ήμασταν τραγικοί αμυντικά. Δώσαμε πολλά ελεύθερα τρίποντα στον αντίπαλο και ευστόχησαν σε 17 από αυτά. Πιστεύω ότι τους αφήσαμε να σκοράρουν πολύ εύκολα. Νομίζω ότι δεν είμαστε τέτοιου είδους ομάδα πρέπει να παίζουμε πιο σκληρά, έχουμε πολλά παιχνίδια στο μέλλον και πρέπει να βελτιωθούμε».

Εμφανίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, δεν γλυτώσε την ήττα

Μπήκε πολύ αργά στο παιχνίδι και το πλήρωσε ο «Δικέφαλος» του Βορρά!

Για τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ δεν υπήρχε στο παρκέ, κόντρα στην Μπεσίκτας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε το all-in, έφτασε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, αλλα τελικά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 98-83 απο τη τουρκική ομάδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δεν μπήκε καλά στο ματς ο ΠΑΟΚ, που έχασε το πρώτο δεκάλεπτο (25-18), βρέθηκε στον ρόλο του κυνηγού και είδε τη Μπεσίκτας να έχει 8/11 δίποντα και 5/7 τρίποντα στο 15′. Το 34-26 εκείνου του σημείου έμοιαζε… υπερβολικά καλό με αυτά τα εντυπωσιακά ποσοστά των γηπεδούχων, την ώρα που ο Δικέφαλος είχε μόλις 9/24 σουτ. Γρήγορα η διαφορά μεγάλωσε, με τους Γκοντούρ – ΜακΚίσικ να κάνουν τα πάντα σε άμυνα κι επίθεση για το 44-28 πριν από το 51-41 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με τρία σερί τρίποντα του Γκότσερ για το 60-41, αυτό το 9-0 πλήγωσε τον ΠΑΟΚ, με τον Χαραλαμπίδη να καλεί timeout και να μοιάζει κι αυτός παγωμένος από τη συγκεκριμένη εξέλιξη. Ο Γκότσερ έβαλε και τέταρτο σερί μακρινό σουτ για το 63-41, η κατάσταση ξέφυγε για τους Θεσσαλονικείς και όσο κι αν προσπάθησαν στην τέταρτη περίοδο να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή, δεν τα κατάφεραν.

Ο MVP: Μεγάλο ματς από τον Σακίλ ΜακΚίσικ, έναν Αμερικανό που κάνει θραύση σε αυτό το επίπεδο του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Σκόραρε 24 πόντους από 3/5 δίποντα και 6/9 τρίποντα, ξεκίνησε το ματς με 7/7 σουτ, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ, έκλεψε δυο μπάλες και όλα αυτά σε 32 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Ακπινάρ 13 (2), Γκότσερ 12 (4/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 24 (3/5 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαβάς 7 (5 ριμπάουντ), Θίοντορ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη), Τζούρισιτς 9 (1), Γκεγίκ 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκοντούρ 5 (1), Γιλντιζλί 8 (2)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (4/7 τρίποντα), Νόουλς 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές), Λούις 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σμιθ 6 (1/7 σουτ), Γουίγκινς 25 (9/14 δίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε 8 (2), Μαργαρίτης, Σαρικόπουλος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας 3 , Τσόχλας

Συναντήθηκαν Σλούκας-Χαραλαμπίδης στην Κωνσταντινούπολη (pic)

Συναντήθηκε με τον προπονητή του ΠΑΟΚ ο Κώστας Σλούκας!

Παραμονές του αγώνα του ΠΑΟΚ με τη Μπεσίκτας, ο παίκτης της Φενερμπαχτσέ, Κώστας Σλούκας, συνάντησε την αποστολή και τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, ενώ τα είπε με και με τον προπονητή του «Δικεφάλου», Κώστα Χαραλαμπίδη, με τον οποίο έχει εξαιρετικές σχέσεις.

Μάλιστα, ο Σλούκας δημοσίευσε και σχετική φωτογραφία στον προσωπικό του λογαριασμό στο instagram, την οποία μπορείτε να δείτε παρακάτω:

BCL: Καλωσορίζει τον Μπόγρη (vid)

Έπειτα από δύο χρόνια επιστρέφει στην Τενερίφη ο Μπόγρης όταν και είχε στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης στο BCL.

Μετά από την αποχώρηση του Προμηθέα Πάτρας, Γιώργος Μπόγρης επιστρέφει στην Ιβιρική χερσόνησο για την αγαπημένη του Τενερίφη, με το BCL να τον καλωσορίζει πίσω με τις καλύτερες στιγμές του με τον Ισπανικό σύλλογο.

Η σεζόν 2016-2017 ήταν η καλύτερη χρονιά του Έλληνα σέντερ με αποτέλεσμα να βρεθεί στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης και να πανηγυρίσει τον τίτλο του ΒCL. Η μεγάλη του επιστροφή στην Τενερίφη δεν έμεινε απαρατήρητη και οι διοργανωτές τον καλωσόρισαν με ένα βίντεο συνοδευόμενο με το μήνυμα «Καλώς όρισες πίσω πρωταθλητή».

Δείτε εδώ το βίντεο:

ΑΕΚ: Τέλος η «Οδύσσεια» μετά από 15 ώρες

Έναν εφιάλτη πέρασε η αποστολή της ΑΕΚ μέχρι να φτάσει στο Πο, όπου την Τρίτη (10/12, 21:30) θα αντιμετωπίσει την Ορτέζ.

Το μακρινό ταξίδι προβλημάτιζε από την αρχή τους ανθρώπους της ΑΕΚ,καθώς χρειάζονταν δύο πτήσεις μέχρι να φτάσουν στον προορισμό τους.

Μέχρι και την άφιξη στο αεροδρόμιο του Παρισιού όλα πήγαιναν καλά, ωστόσο άπαντες ενημερώθηκαν πως η πτήση τους για το Πο ακυρώθηκε, καθώς το αεροδρόμιο της πόλης ήταν κλειστό, λόγο απεργίας.

Η αποστολή της πέταξε για το Μπορντό και στη συνέχεια θα πήγαινε οδικός στο Πο, όμως όταν η αποστολή έφτασε στο Μπορντό οι μισές αποσκευές είχαν χαθεί. Μετά από 1.5 ώρα συζητήσεων, διαπιστώθηκε πως οι αποσκευές ήταν στο Παρίσι και ο τζένεραλ μάνατζερ της ΑΕΚ, Γιώργος Χήνας, διαβεβαιώθηκε πως τα πράγματα θα είναι στο ξενοδοχείο της ομάδας τη Δευτέρα το πρωί.

Τελικά η αποστολή της ΑΕΚ έφτασε στο Πο στις 2:30 το πρωί.

Αναχωρεί για Γαλλία η ΑΕΚ (pic)

Για τη Γαλλία ταξιδεύει η αποστολή της ΑΕΚ για το παιχνίδι με την Ορτέζ(10/12).

Δίχως να έχει περάσει ένα 24ωρο από τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ το μεσημέρι της Κυριακής(8/12) ταξιδεύει για την Γαλλία όπου θα αντιμετωπίσει την Ορτέζ για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League.