Connect with us

BASKET LEAGUE

Περιστέρι: Υπερηχητικό πέρασε άνετα από την Κρήτη

Με συνεχώς το πόδι στο γκάζι το Περιστέρι πέρασε άνετα από το Ρέθυμνο της Κρήτης, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 60-79 και ζευγάρωσε της νίκες του στην Basket League.

Με το αριστερό έχει μπει στην νέα σεζόν το Ρέθυμνο, αφού στην Α1 μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Σε ακριβώς αντίθετη κατάσταση βρίσκεται η ομάδα του Ηλία Ζούρου, με το Περιστέρι να διπλασιάζει τα ροζ του φύλλα, μία εβδομάδα πριν από το μάλλον εύκολο ματς με τον Πανιώνιο στο γήπεδό της.

Το Περιστέρι, το οποίο βασίστηκε στην επίθεση μέσα απ’ την ρακέτα, σημάδευσε τον αντίπαλο ψηλό, τον βραχύσωμο και ελαφρύ Φράνκαμπ και με  καλή κυκλοφορία, αλλά και με το μοίρασμα στις μπάλες στην επίθεση και χτύπησαν κοντά στο καλάθι, βρήκαν αρκετούς πόντους από τους αναπληρωματικούς τους, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη του Ρεθύμνου στο έπακρο (32 πόντοι από τα 17 λάθη του Ρεθύμνου).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από το πρώτο λεπτό η ομάδα των δυτικών προαστίων μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με ένα σερί 2-11 είχε αρχίσει να προμηνύει την σημερινή του εμφάνιση. Ωστόσο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να αντιδράσουν με ένα 8-0 σερί δείχνοντας πως δεν είχαν μπει για να χάσουν, αλλά ο Παναγιώτης Βασιλόπους διόρθωσε τα πράγματα και διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου με 15-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι πόσταρε συνεχώς τον ψηλό του Ρεθύμνου, Κόνερ Φράνκαμπ, με αποτέλεσμα να φθαρεί περισσότερο η άμυνα των Κρητικών. Έτσι η διαφορά άνοιξε και το Περιστέρι προηγήθηκε ακόμη και με 19 (17-36) στο 14′ λεπτό. Το ημίχρονο κύλισε κάπως έτσι με τους γηπεδούχους να έχουν κυριαρχήσει και να εγκλωβίζουν τους Κρητικούς με την πιεστική τους άμυνα.

Στο δεύτερο μισό το σκορ άνοιξε ακόμα περισσότερο με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν εκ νέου με 19 (30-49). Ωστόσο, το Ρέθυμνο με τον Φράνκαμπ να τραβάει το περισσότερο κουπί στην επίθεση μείωσαν στους 13 (41-54), αλλά δεν μπόρεσαν να συμμαζέψουν τα πράγματα.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με ένα ντεμαράζ πόντων του Τζάρβις Γκάρετ, μείωσαν ακόμα και στους 9 (52-61) 6′ λεπτά πριν το τέλος, αλλά σε όλα αυτά είχε απάντηση ο Βασίλης Ξανθόπουλος, που με ένα τρίποντο του  έκρινε οριστικά την αναμέτρηση, μια αναμέτρηση που δεν ήταν όσο ανταγωνιστική περιμέναμε χάρη στην σχεδόν ολοκληρωτική κυριαρχία του Περιστερίου που είχε περισσότερο βάθος και κυρίως περισσότερο ταλέντο από τον αντίπαλό του.

Ο MVP

Με ηγετική εμφάνιση, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν αυτός που έβαλε το νερό στο αυλάκι για την επικράτηση του ΓΣΠ στην Κρήτη. Ο πολύπειρος φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους από 3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/1 βολή, είχε τέσσερα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα μπλοκ και όλα αυτά σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το Μελίνα Μερκούρη στο πρώτο εντός έδρας ματς του Ρεθύμνου στη φετινή σεζόν, είχε όμως αρκετό κόσμο. Η πόλη συνεχίζει να στηρίζει την ομάδα της, εκείνη όμως δεν έπαιξε σήμερα καλό μπάσκετ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: 15-25, 25-40, 43-58, 60-79

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Τσαρούχα, Διαμαντής, Ξεκινάκης

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χάρις 2 (1/6 σουτ), Γκάρετ 18 (4/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γουίλιαμς 1 (4 λάθη), Γκόρντον 6, Φράνκαμπ 21 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές), Καμπερίδης, Χριστοδούλου 7 (1), Ραζής, Χότον 5, Γαρέζος, Μαραγκάκης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 7 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βασιλόπουλος 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρέι 13 (2), Μπράιον 2, Μόρισον 13 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 8, Σκορδίλης 8, Χάτσερ 4, Γόντικας 2, Αγραβάνης 2, Σμιθ 3 (1), Κίνγκσλι 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 13/30 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 13/16 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/16 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Ηρακλή (12/10 στις 15:45), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί στην έδρα του τον Πανιώνιο την ίδια μέρα και την ίδια ώρα.