Οι Μάρκους Σλότερ και Άντι Πάνκο κινδυνεύουν με φυλάκιση 16 μηνών, ύστερα από πρόταση του εισαγγελέα για την υπόθεση με τα πλαστά διαβατήρια.

Μπλεξίματα για τον παίκτη της ΑΕΚ, Μάρκους Σλότερ και τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Άντι Πάνκο, αφού αμφότεροι κινδυνεύουν με ποινή φυλάκισης 16 μηνών.

Οι δυο αθλητές εμπλέκονται στο σκάνδαλο που έχει ξεσπάσει στην Ισπανία με τα πλαστά διαβατήρια, και ιβηρικές πηγές αναφέρουν πως ο εισαγγελέας θα προτείνει 15 μήνες ποινή φυλάκισης.

Παρόλα αυτά, στην Ισπανία οι νόμοι είναι ελαστικοί σχετικά με τις ποινές που φτάνουν την διετή φυλάκιση. Έτσι, οι Άντι Πάνκο και Μάρκους Σλότερ θα τη «γλυτώσουν» πιθανότατα με ένα χρηματικό πρόστιμο.

Φυσικά, η υπόθεση του Σλότερ δεν επηρεάζει σε καμία περίπτωση την τωρινή ομάδα του, την ΑΕΚ.

Το σαράκι της δημοσιογραφίας «τρύπωσε» από πολύ νωρίς μέσα του. Από τα 14 του χρόνια, άρχισε να γράφει σε ερασιτεχνικά Blogs και συνολικά έχει δουλέψει σε μεγάλα σάιτ, όπως το ebasket.gr, το superbasket.gr, ενώ σήμερα είναι ιδιοκτήτης του Jumpshot.gr αλλά και αρθρογράφος στο trifilara.gr. Παράλληλα, διατελεί και προπονητής μπάσκετ στη Δραπετσώνα.

Αφήστε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Basketball Champions League: Στην καλύτερη πεντάδα της 6ης αγωνιστικής ο Σμιθ

Στην καλύτερη πεντάδα της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League ο Αμερικάνος γκαρντ του ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μια σπουδαία νίκη επι της Σαραγόσα για την έκτη αγωνιστική του Basketball Champions League, με τον πολυτιμότερο παίκτη του «Δικεφάλου του Βορρά», Άνταμ Σμιθ, να βρίσκεται στην καλύτερη πεντάδα της αγωνιστικής.

Συγκεκριμένα ο 27χρονος γκαρντ του ΠΑΟΚ σκόραρε 31 πόντους, με 5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές, ενώ έφτασε τους 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Basketball Champions League: Το πανόραμα της 6ης αγωνιστικής

Το πανόραμα της 6ης αγωνιστικής για το Basketball Champions League!

ΑΕΚ και Περιστέρι ηττήθηκαν από τις Ράστα Βέχτα και Μπάμπεργκ αντίστοιχα, ενώ σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί της Σαραγόσα!

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στο Basketball Champions League μετά την 6η αγωνιστική.

«Λύγισε» στο τέλος το Περιστέρι!

Αξιόμαχο ήταν το Περιστέρι κόντρα στην Μπάμπεργκ, χωρίς να τα καταφέρει να πάρει τη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 72-69.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δεν μπήκε καλά στο ματς το Περιστέρι, που βρέθηκε να χάνει με 13-4 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Η περιφερειακή άμυνα δεν ήταν καλή, δύο γρήγορα επιθετικά φάουλ προβλημάτισαν ακόμη περισσότερο τον Ηλία Ζούρο, αρκετά γρήγορα η άμυνα βελτιώθηκε, όμως η Μπάμπεργκ είχε τρομερό ρυθμό και με πέντε εύστοχα τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-21. Οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν τρεις ασίστ για τρία λάθη, είχαν επτά φάουλ που έδωσαν οκτώ βολές, ακόμη κι έτσι στέκονταν όρθιοι και ήταν στη διεκδίκηση του αγώνα.

Οι Γερμανοί πήγαιναν ξανά και ξανά στο +9, το Περιστέρι έπαιζε καλή άμυνα ψηλά και έμενε σχετικά κοντά (34-29 στο 14′), ήταν ανταγωνιστικό, δεν απειλούσε όμως σημαντικά τους γηπεδούχους μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Το έκανε όταν ο Μόουζες κέρδισε διαδοχικές φάσεις σε άμυνα κι επίθεση για το 34-35, για να απαντήσει η Μπάμπεργκ με ένα μικρό ξέσπασμα που την έβαλε ξανά στον ρόλο του οδηγού. Ο Σμιθ διέσχισε όλο το γήπεδο, σκόραρε τρίποντο με ταμπλό για το 42-38 του ημιχρόνου και το ματς ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Ένα μικρό 5-0 του Περιστερίου έφερε νέο προβάδισμα (42-43) στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου, με το σκορ στο 46-49 όμως οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν τέσσερις σερί επιθέσεις για να διευρύνουν τη διαφορά. Στο 30′ βρίσκονταν στον ρόλο του κυνηγού (59-57), ήταν όμως στο ματς και αν είχε περισσότερη ψυχραιμία, δεν θα έβλεπε το 65-61 του 33′ να πιέζει τόσο πολύ. Σπατάλησε πάρα πολλές ευκαιρίες η ομάδα του Ζούρου όταν το σκορ ήταν στο 68-65, όμως έμεινε και πάλι όρθια. Ο Μόουζες μείωσε στο 68-67, ο Λι έγραψε το 70-67, όμως στην επόμενη φάση ένα κινητό σκριν χάρισε νέα κατοχή στη Μπάμπεργκ και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

ΜVP: Τον καλύτερο δείκτη αξιολόγησης είχε ο Ελίας Χάρις, ο οποίος είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και +13 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-21, 42-38, 59-57, 72-69

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μουρς): Χάρις 9 (3/6 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λι 7 (3/9 σουτ, 4 ασίστ), ΜακΛίν 4 (1), Σένγκφελντερ 10 (1), Τέιλορ 4 (1), Μάρεϊ 11 (4/9 δίποντα, 3/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπασόχαν 11 (3/8 σουτ), Ολίντε 7 (2/7 σουτ), Στάκι 3 (1), Τέιλορ, Βάιντεμαν 6 (2)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Χάτσερ 5 (1/10 σουτ), Μόουζες 11 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σμιθ 9 (1), Βασιλόπουλος 8, Ξανθόπουλος 7 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αγραβάνης 2, Μπλέικ 4, Γόντικας, Γκρέι 9 (4/9 σουτ), Μορέιρα 6, Σαλούστρος 2, Σκορδίλης 6

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Το… λογαριασμό που “άνοιξε” την περασμένη εβδομάδα στο Champions League, κερδίζοντας, εντός έδρας, την Μπρίντιζι, ενίσχυσε απόψε ο ΠΑΟΚ. Με εξαιρετική, κατά διαστήματα, απόδοση και «βαρύ» επιθετικό όπλο τον Ανταμ Σμιθ, ο «Δικέφαλος» επικράτησε, στο PAOK Sports Arena, για την 6η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, της Σαραγόσα, με 93-78.

Ομαδικό πνεύμα, σωστός αμυντικός προσανατολισμός και επιθετική αποτελεσματικότητα, με κύριους εκφραστές τον Σμιθ, Ουίγκινς, Εγκεκέζε, ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους. Μετά το 3-7 της Σαραγόσα στο 2′, ο «Δικέφαλος» έτρεξε σερί 15-3 που του έδωσε το προβάδισμα με 18-10, απόσταση που στο 9′ «ανέβηκε» στο +12 (28-16).

Οι Ισπανοί αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο λειτουργώντας καλύτερα αμυντικά, βάζοντας την μπάλα στο καλάθι με τους Μπένζινγκ, Σίλεϊ, Μπρουσίνο και εκμεταλλευόμενοι αποσυντονισμό, απόρροια του ροτέισον που έκανε ο Χαραλαμπίδης, του ΠΑΟΚ. Πλησίασε, σε πρώτο χρόνο, στους 3 πόντους (30-27) και ύστερα από το 35-29 των γηπεδούχων στο 14′, ισοφάρισε σε 43-43.

Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η περίοδος προηγήθηκε πρόσκαιρα με 43-44, ο ΠΑΟΚ, όμως, “απάντησε” άμεσα. Με τους Λιούις, Σμιθ να εκτελούν και σερί 15-4, ο «Δικέφαλος» βρέθηκε στο +10 στο 24′ (58-48), διαφορά που πήγε εκ νέου στο +12 στο 30′ (73-61), όση ήταν και στο 32′ (75-63) και στο +15 (80-65), στο 35′, από το «καυτό» χέρι του Σμιθ.

Λάθη των «ασπρόμαυρων» επέστρεψαν στη Σαραγόσα να μειώσει στους 6 πόντους στο 37′ (80-74), η προσπάθειά της για ολική ανατροπή, εντούτοις, έμεινε εκεί. Με τρίποντο στην εκπνοή ο Σμιθ έστειλε ξανά τον ΠΑΟΚ στο +9 (83-74), καθορίζοντας, ουσιαστικά, τον τελικό νικητή της μάχης.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία), Βελίκοβ (Βουλγαρία), Ντεμάν (Γαλλία)

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 45-44, 73-61, 93-78

ΠΑΟΚ (Κώστας Χαραλαμπίδης): Λιούις 19 , Σμιθ 31 (6), Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Μπεστ 15 (3), Ουίγκινς 9, Εγκεκέζε 8 (2), Σαρικόπουλος 8, Νόουλς 1

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Πορφίριο Φίσακ): Χουστίζ 12, Μπαρέιρο 1, Σίλεϊ 15 (1), Μπρουσίνο 16 (3), Ράντοβιτς, Αλοθέν Μπένζινγκ 13 (2), Σαν Μιγκέλ 2, Ενις 11, Χλίνασον 8.

BCL: Για την υπέρβαση ΠΑΟΚ και Περιστέρι

ΠΑΟΚ και Περιστέρι μπαίνουν στη μάχη για το Basketball Champions League, αντιμετωπίζοντας τη Σαραγόσα (19.00, ΕΡΤ) και την Μπάμπεργκ (21.00, ΕΡΤ), αντίστοιχα.

Οι Ελληνικές ομάδες μπαίνουν στη δράση για το Basketball Champions League, με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται την Σαραγόσα στο «Παλατάκι».

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη προέρχεται από τη νίκη επί της Μπρίντιζι (95-71), ωστόσο σήμερα θα χρειαστεί να κάνει μια υπέρβαση απέναντι στην Ισπανική ομάδα, η οποία έχει δείξει εντυπωσιακό πρόσωπο στις εγχώριες αλλά και στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις.

Το ματς είναι προγραμματισμένο για τις 19.00 και η τηλεοπτική μετάδοση θα γίνει από την ΕΡΤ.

Μπαίνει στα δύσκολα και το Περιστέρι

Δύο ώρες αργότερα, στις 21.00 (ΕΡΤ), η ομάδα του Ηλία Ζούρου θα κληθεί να αντιμετωπίσει ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, την ισχυρή Μπάμπεργκ στην Γερμανία, θέλοντας να πάρει το δεύτερο συνεχόμενο διπλό.

Το Περιστέρι προέρχεται και εκείνο από νίκη απέναντι στη Μόρναρ Μαρ με 73-65, ενώ οι Περιστεριώτες έχουν το ίδιο ρεκόρ με τους Γερμανούς στη διοργάνωση (3-2).

BCL: «Τρένο» η Τενερίφη, «συγκατοικεί» στην κορυφή η ΑΕΚ

Η Τενερίφη δεν έχασε ούτε αυτή την αγωνιστική, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται μαζί με τη Βέχτα στην κορυφή του 2ου ομίλου.

Η Ντιναμό Σάσαρι μετά από ένα σπουδαίο ματς νίκησε τη Χολόν με 92-94 και παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου με ρεκόρ 5-1. Κορυφαίοι του ντέρμπι, οι Φόστερ και Πιέρ με 23 πόντους έκαστος.

Στον ίδιο όμιλο, η Τουρκ Τέλεκομ δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Τορούν (1-5) επικρατώντας με 73-95 και συγκατοικεί με την Σάσαρι στην κορυφή. Ο Γκουβεν ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 16, ενώ ο Χόρνσμπάι είχε 18 για τους γηπεδούχους.

Η Μανρέσα έμεινε μόνη τρίτη στον όμιλο (4-2), αφού επικράτησε εύκολα της Οστάνδης (2-4) με 85-58. Κορυφαίοι οι Μαγκαράιτι (14 π.) και Σίλα (16 π.) αντίστοιχα για την κάθε ομάδα.

Η ΑΕΚ με την ήττα της από τη Βέχτα, βρίσκεται πλέον στο ίδιο ρεκόρ μαζί με την αντίπαλο της (4-2) οδηγώντας την κούρσα του δεύτερου ομίλου.

Στο μεγάλο ντέρμπι του ομίλου η Άνγουιλ (3-3) νίκησε με 86-87 εκτός έδρας την Μπάντιρμα, με τον Ρότεν να είναι εκπληκτικός με 25 πόντους. Κορυφαίος των γηπεδούχων, οι οποίοι έχουν μία νίκη λιγότερη (2-4), ήταν ο Πρίγουιτ με 22.

Η Άντβερπ ισοφάρισε την Ορτέζ στο 2-4, αφού τη νίκησε με 74-69, με τον Ρούπνικ να πετυχαίνει 24 πόντους. Η πολύ καλή εμφάνιση του Ντε Γιόνγκ (25 π.) δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα για τους φιλοξενούμενους.

Η Τενερίφη συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της κάνοντας το 6/6, αφού επικράτησε και μέσα στη Ρίγα (1-5), έστω και δύσκολα με 64-68. Ο Λούνμπεργκ είχε 15 πόντους για τους Ισπανούς, ενώ από τη Ρίγα ξεχώρισε ο Μάντσεν με 14.

Τέλος, η Τέλεκομ Μπάσκετς κέρδισε στη Γαλλία την Ντιζόν με 66-78 και πλέον οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην κορυφή με 4-2. Ο Σίμονς πέτυχε 16 πόντους για την Τέλεκομ, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σουλαιμόν (20 π.).

Δείτε αναλυτικά στατιτικά της διοργάνωσης:

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος η Ράστα Βέχτα πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ με 75-79.

Στη δεύτερη ήττα της σε έξι αγώνες στο Basketball Champions League και πρώτη στο ΟΑΚΑ, υποχρεώθηκε η ΑΕΚ. Ηττήθηκε από τη γερμανική Ράστα Βέχτα με 75-79, “πληρώνοντας” στην ουσία την κακή τρίτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας υπήρξε ένα επιμέρους σκορ 29-15 υπέρ των φιλοξενούμενων που εξώθησαν τον Κέβιν Λάνγκφορντ σε αρκετά άστοχα σουτ (5/13) ενώ εκτέλεσαν με 60% στα δίποντα. Χαρακτηριστικό της δυστοκίας της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, είναι το γεγονός ότι είχε 4/15 δίποντα ενώ στο πρώτο μέρος είχε 10/12 ενώ καθοριστικό ρόλο διαδραμάτισαν τα 20 λάθη της.

Η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-9 στο 7′ ωστόσο η Ράστα Βέχτα αντέδρασε γρήγορα, ισορρόπησε και ισοφάρισε στους 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η “Ένωση” πήρε πέντε πόντους τόσο από τον Γκίκα όσο και από τον Χρυσικόπουλο σε αυτό το διάστημα. Το σερί της γερμανικής ομάδας επεκτάθηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και έφτασε στο 13-2 (18-22 στο 22′).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως βρήκε τον τρόπο, μέσα από το “όπλο” της που είναι η άμυνα της, να αλλάξει τους κανόνες του παιχνιδιού και να προηγηθεί με 38-31 στο 19′. Στο τέλος του ημιχρόνου το 40-33 υπέρ της ΑΕΚ ήταν αποτέλεσμα της καλύτερης αμυντικής λειτουργίας της αλλά και της μεγάλης αποτελεσματικότητας της από μέση και κοντινή απόσταση (10/12 δίποντα).

Η τρίτη περίοδος ωστόσο άλλαξε τα δεδομένα, αφού η ΑΕΚ δεν λειτούργησε με βάση το πλάνο της και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το εις βάρος της 15-29 στη διάρκεια του δεκαλέπτου, την έβαλε σε δύσκολη θέση αφού βρέθηκε πίσω με 55-62. Είχε κακές επιλογές στην επίθεση ενώ δεν αμύνθηκε καλά με συνέπεια. Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι Γερμανοί ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (55-66) αφού η ΑΕΚ δεν είχε δημιουργία στο παιχνίδι της και έψαχνε λύσεις μέσα από ατομικές ενέργειες. Ο Δικέφαλος πλησίασε στους πέντε (65-70) στο 35′ και ακριβώς ένα λεπτό πριν το τέλος στους τρεις (72-75) αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (3), Ματσιούλις 5 (1), Σαντ-Ρος 21 (4), Σλότερ 11, Τσάλμερς, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 5 (1), Γιάνκοβιτς 9, Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ (Κάγιες): Ντι Λίο 7 (2), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (1), Ουεινράιτ 16 (3), Γιανγκ 11, Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ρέισελ 5 (1), Σίμπσον 10 (2), Βαν Σλότεν.

ΑΕΚ: Χωρίς προβλήματα ενόψει Ράστα Βέχτα (vid)

Χωρίς ελλείψεις η προετοιμασία της ΑΕΚ για τον αγώνα κόντρα στην Ράστα Βέχτα!

Στην τελική ευθεία για την εντός έδρας αναμέτρηση με την Ράστα Βέχτα για το basketball champions league βρίσκεται η ΑΕΚ.

Ο Ηλίας Παπαθεωδόρου είδε τους παίκτες του να προπονούνται κανονικά στο κλειστό του ΟΑΚΑ, χωρίς να προκύπτει κάποιο πρόβλημα της τελευταίας στιγμής.