Connect with us

A2

A2: Τρίποντη «καταιγίδα» και μια νίκη μακριά από την Α1 ο Ηρακλής, τεράστιο διπλό η Καστοριά

Σε μονόλογο μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Χαρίλαο Τρικούπη ο Ηρακλής και πλέον απέχει μία νίκη από την επιστροφή στην Basket League.  Τεράστιο διπλό για τη Καστοριά η οποία ετοιμάζεται να προσθέσει ακόμη μια σελίδα στην ιστορία της. Βήμα παραμονής από Απόλλωνα Πάτρας και Κοροιβο.

Ο Χαρίλαος μπήκε πολύ καλά στο ματς και μάλιστα  ξέφυγε με διπλό σκορ στα μισά της πρώτης περιόδου με σκορ 7-14. Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Ηρακλής αφυπνίστηκε και απάντησε γρήγορα κάνοντας το 17-15 σε μόλις δυο λεπτά ενώ στο τέλος της περιόδου έφτασε να προηγείται με 29-19, σκοράροντας πολλά τρίποντα, έμμεσα και άμεσα. Ο «γηραιός» συνέχισε να παίζει με υψηλό ρυθμό και έφτασε την διαφορά στο +15, 37-22. Μάλιστα δεν πάτησε «φρένο» και ανέβασε την διαφορά στους 25 πόντους 53-28, σκορ που έμελλε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο.  Στην επανάληψη δεν άλλαξε με την ομάδα του Μέξα να στέλνει τη διαφορά στους 30+ πόντους και να κάνει το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να επιστρέψει στη μεγάλη κατηγορία.

Στη Καρδίτσα έγινε μεγάλη «μάχη» με την Καστοριά να έχει προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και ανά διαστήματα να ξεφεύγει με 5-8 πόντους. Οι γηπεδούχοι όμως, δεν άφησαν τους «γουναράδες» να ξεφύγουν παραπάνω και έκλεισαν το ημίχρονο με 44-46. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με την ομάδα του Καραγιάννη να διατηρεί το προβάδισμα με «νύχια και με δόντια» στα πρώτα λεπτά, όμως στη πορεία ξέφυγε με 57-65 αλλά οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν σε 69-69, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Στη τελευταία περίοδο η Καστοριά ξέφυγε εκ νέου με 6, 71-77, διαφορά την οποία διατήρησε φτάνοντας στο τεράστιο διπλό!

Ο Κόροιβος κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα για τη παραμονή παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ.  Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδας της Αμαλιάδας έδειξε τις διαθέσεις της ξεφεύγοντας με 22-15, το οποίο μετέτρεψε σε 41-28 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να στέλνουν τη διαφορά στους 20 πόντους παίρνοντας εντέλει τη νίκη με 76-64.

Αν και αμφότερες οι ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο δεκάλεπτο με την Καβάλα να είναι μπροστά με 12-13, ο Απόλλωνας Πάτρας πάτησε «γκάζι» και ανέβασε το ρυθμό κλείνοντας το ημίχρονο στο +10, 29-19. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτή τη διαφορά φτάνοντας στη νίκη, ενώ παράλληλα έκαναν βήμα παραμονής.