Connect with us

EDITORIAL

Το δάσος και όχι το δέντρο

Με εμφανή προβλήματα στην άμυνα αλλά και με 30 λεπτά ανταγωνιστικού μπάσκετ ο Ολυμπιακός εν τέλει ηττήθηκε απέναντι στη πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 94-78 στην Ισπανία και πλέον κοιτάζει τους επόμενους αγώνες με στόχο την 4η θέση. Το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του σε επίπεδο Euroleague έκανε ο Μπόγρης με 12 πόντους χωρίς μάλιστα να χάσει καλάθι! Επόμενη αγωνιστική στο ΣΕΦ με Χίμκι.

Σε ένα παιχνίδι(και πάλι δίχως τον στυλοβάτη σου στην ρακέτα) όπου λίγα είχες να χάσεις αλλά πολλά να κερδίσεις οι ερυθρόλευκοι εμφάνισαν σε ένα μεγάλο διάστημα του αγώνα σοβαρά αμυντικά προβλήματα, παρουσιάζοντας παρόλα αυτά ποιότητα και σιγουριά στο κομμάτι της επίθεσης βγάζοντας παράλληλα πολλά οφέλη σε πρόσωπα. Πάμε όμως να ξετυλίξουμε το κουβάρι του παιχνιδιού από την αρχή…

Αν αναλογιστούμε την ”τρομαχτική” front line των Μαδριλένων με Ταβάρες, Αγιόν, Ράντολφ και Ρέγιες, ο Μιλουτίνοφ έλλειπε ακόμη περισσότερο. Η φανερή έλλειψη περιφερειακής άμυνας στο ξεκίνημα έδωσε εύκολους πόντους στους γηπεδούχους, ενώ η αδυναμία αντιμετώπισης των pick n roll του Καμπάτσο με τους ψηλούς δεν μπορούσε να αντιμετωπιστεί. Στην αντίπερα όχθη, η σκέψη του Μπλάντ από την πρώτη επίθεση ήταν να χτυπήσει με συνεχόμενα pnr του Σπανούλη με το Μπόγρη το αργό footwork των Αγιόν και Ταβάρες. Το συγκεκριμένο playbook στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία αφού τα τελειώματα του Γιώργου κατέληγαν συνεχώς στο καλάθι ενώ τα τρίποντα του Γκος έδιναν νέα πνοή στο παιχνίδι των ερυθρολεύκων. Το παιχνίδι του Πρίντεζη στο low post ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο βλέποντας παράλληλα στο παρκέ μετά από πολύ καιρό σχήμα με Παπανικολάου και Τουπάν αλλά και με 3 guard. Επιπλέον, τα 13(!) τρίποντα των Μαδριλένων(δίχως μάλιστα τους δύο καλύτερους spot up σουτέρ του ρόστερ Πρέπελιτς και Κάρολ)  δεν αναχαιτίστηκαν ούτε από τη ζώνη 2-3 με προσαρμογές ούτε με τη συνύπαρξη Λεντέι και Μπόγρη. Οι 22 assists και τα μόλις 7 λάθη(εξαιρετικό ποσοστό για εκτός έδρας παιχνίδι) σίγουρα δεν αντικατοπτρίζουν το τελικό σκορ. Ωστόσο ένα δεκάλεπτο χαλαρότητας αρκεί για ένα τέτοιο οπλοστάσιο όπως η Ρεάλ να ανεβάσει σε τέτοιο σημείο τη διαφορά.  Ο Καμπάτσο, ο Τέιλορ, ο Ράντολφ και ο Αγιόν ήξεραν να δουλέψουν σωστά και να καθαρίσουν το παιχνίδι.Τέλος στα συν της σημερινής ερυθρόλευκης άμυνας αναμφίβολα είναι η εξουδετέρωση του super star Γιούλ. Ακόμη και τον Ταβάρες, που παίζει σαν… πολίστας ώρες- ώρες (λόγω προσόντων) κινήθηκαν καλά στο να τον περιορίσουν. Σίγουρα όμως δεν μπορώ να παραβλέψω τους 54(!) πόντους του πρώτου ημιχρόνου που πρέπει να λειτουργήσει ως καμπανάκι κινδύνου.

Προσωπικά δεν θυμάμαι τέτοια(σχεδόν τέλεια) εμφάνιση του Γιώργου Μπόγρη ο οποίος θύμισε εποχές Τενερίφη, Ανδόρα και Μπιλμπάο. Το πρώτο και καλύτερο κέρδος του σημερινού αγώνα. Ο κατά σειρά 3ος ψηλός της ομάδος ελλείψει Νίκολα αποδεικνύει ότι ακόμα και σε τέτοιο επίπεδο η δουλειά και η προπόνηση μόνο αμελητέο ρόλο δεν παίζουν. Η συνέχεια είναι όλη μπροστά του να βοηθήσει όχι μόνο τον εαυτό του αλλά και την ομάδα να πετύχει τους στόχους της. Ο αρχηγός μετά από σχεδόν δύο χρόνια έκανε νταμπλ-νταμπλ κάτι που ο ίδιος χρειαζόταν μετά το 11λεπτο συμμετοχής με τη Μπασκόνια. Ο Γκος τιμώρησε σε όλες τις περιπτώσεις τα under των Ισπανών ενώ ο Ζακ Λεντέι λειτούργησε ως πραγματικός warrior στην επίθεση, αντιμετωπίζοντας πάντως θεματάκια στην άμυνα πάνω στους 2 γίγαντες(γι’αυτόν) Αγιόν και Ταβάρες ενώ η 5η θέση του Πρίντεζη στο πίνακα των σκόρερ στην Ευρωλίγκα είναι γεγονός!

Έβαλες 78 πόντους, δεν κέρδισες. Αυτό είναι κάτι που θα κρατήσουν. Όπως επίσης, δε γίνεται να μην τονίσω και το εξής: Η Ρεάλ τα έβαζα συνεχώς από παντού και ο Ολυμπιακός άντεχε να έχει το ματς στους 6-7 πόντους. Δε ξέρω πολλές ομάδες που θα άντεχαν. Και χωρίς τον παίκτη-φόβητρο στις δύο ρακέτες του γηπέδου. Κανείς δε στενοχωρήθηκε με αυτήν την ήττα η οποία ήταν το δέντρο και όχι το δάσος. Σίγουρα όμως όλοι θα πικραθούν και κόσμος και παίκτες σε ενδεχόμενη ήττα την ερχόμενη εβδομάδα με τη Χίμκι στο ΣΕΦ. Τα λέμε σε εφτά μέρες ακριβώς από τώρα…