EUROPE

Α1 Review: Βυθίζονται Κύμη και Κολοσσός

Πιο πολύ κακό παρά καλό έκανε η διακοπή, διότι ο Προμηθέας αποσυντονίστηκε και έχασε με κατεβασμένα τα χέρια στη Λήμνο,ενώ η Αεκ παραλίγο να «αυτοκτονήσει»  στο ”Αλεξάνδρειο”.

Πανιώνιος-Κολοσσός Ρόδου 88-80

Οι κυανέρυθυροι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα. Με τον Χάρις να αναλαμβάνει δράση και να πετυχαίνει 12 πόντους  στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι απέκτησαν διαφορά 6 πόντων. Στη συνέχεια για λογαριασμό του Κολοσσού πήρε τη σκυτάλη ο Μαυροειδής και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με 45-39. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη καθώς αρχικά έφτασαν στο +9 και έπειτα έτρεξαν σερί 8-0 για το 62-45. Η ομάδα του Φλεβαράκη προσπάθησε να επιστρέψει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μαζέψει απλώς τη διαφορά.  Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπέρι με 26, 6 ριμπάουντς και 6 ασίστ. Για τους ηττημένους 22 είχε ο Μαυροειδής ενώ ακολούθησε ο Γκιμπς με 20.

Ήφαιστος Λήμνου-Προμηθέας 82-67

Ένα ματς που κανείς δε θα περίμενε ο Ηφαιστος να φτάσει τόσο άνετα στην επικράτηση. Αν και ξεκίνησε καλύτερα ο Προμηθέας (11-17), η ομάδα του Μανωλόπουλου ανέκτησε το προβάδισμα πολύ γρήγορα. Στη συνέχεια με τον Μανωλόπουλο να βρίσκει το «χέρι» του, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10. Η ομάδα του Γιατρά μείωσε αλλά όχι αρκετά, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε αντιαθλητικό εις βάρος του Γκίκα. Οι Λημνιώτες έτρεξαν σερί 10-0, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη πριν το ημίχρονο(47-29). Στο δεύτερο μισό, οι πατρινοί αν και μείωσαν με δύο τρίποντα, η άμυνα τους «έμπαζε» με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του Μανωλόπουλου να βρίσκει σκορ και να διατηρεί την μεγάλη υπέρ της διαφορά. Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να παραμένουν αήττητοι στην έδρα τους. Πρώτος σκόρερ για τον Ήφαιστο ήταν οι Γκότσερ και Μανωλόπουλος με 14 πόντους. Για την πατρινή ομάδα 19 είχε ο Λίποβι και ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό.

Λαύριο-Πάοκ 64-77

Το Λαύριο πλήρωσε το κάκιστο ξεκίνημα του. Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν το παιχνίδι με σερί 0-16. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Οντιάσε-Μέλσον ροκάνισαν τη διαφορά αρχικά στους 3, 31-34 και έπειτα στους 2, 38-40 , το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.  Στην επανάληψη ακολούθησε το μοτίβο της πρώτης περιόδου και η ομάδα του Παπαθεοδώρου με γρήγορο 0-6, «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Πάοκ διατήρησε και αύξησε τη διαφορά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να επιστρέψουν στον αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Λαμπ με 18, ενώ ο δικέφαλος του Βορρά είχε τον Γκος με 25.

Άρης-Άεκ 77-81

Παρά το καλό ξεκίνημα του Άρη, οι δύο ομάδες πήγαιναν εναλλάξ στη πρωτοπορία του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6-0 αλλά η ομάδα του Μπάνκι αντέδρασε πολύ γρήγορα ισοφαρίζοντας σε 27-27. Οι κακές επιθέσεις του Άρη σε συνδυασμό με τις πολύ καλές και πιεστικές άμυνες της Αεκ, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αποκτήσουν προβάδισμα 6 πόντων, 33-39 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ένωση προσπάθησε να  θέσει τα θεμέλια για την νίκη, στέλνοντας και διατηρώντας τη διαφορά στους +11. Η ομάδα του Αγγέλου άργησε να αντιδράσει. Όταν το έκανε, πλησίασε στους 2 πόντους αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο  Μποχωρίδης με 24 ενώ για η Αεκ είχε τον Χάντερ με 16 και τον Γκρίφιν με 14.

Ολυμπιακός-Ρέθυμνο 84-60

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Πειραιά, καθώς από την αρχή με πολύ ευκολία  οι παίχτες του Ολυμπιακού έβρισκαν το δρόμο προς το  αντίπαλο καλάθι. Όμως η χαλάρωση στην άμυνα έδωσε το δικαίωμα στο Ρέθυμνο με τον Μπαρτ να μειώσει στους 7 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια όταν και συγκεντρώθηκαν οι ερυθρόλευκοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19  αλλά οι φιλοξενούμενοι με τους Χριστοδούλου και Μπαρτ μείωσαν στους 14, 49-35, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Μπλατ πάτησε το γκάζι και ξέφυγε με 20 πόντους. Σε εκείνο το σημείο τελείωσε ουσιαστικά και το παιχνίδι, καθώς το συγκρότημα του  Ζιάγκου δεν είχε λύσεις για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γκος με 14 και 8 ασίστ ενώ επίσης 14 είχε ο Χριστοδούλου για τον Κρητικούς.

Κύμη-Χολαργός 57-66

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι τον αγώνα, όμως ο Χολαργός πήρε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-17). Στη συνέχεια η ομάδα του Λυκογιάννη εκτόξευσε τη διαφορά στο +9, 19-28. Η αστοχία της Κύμης έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε με +10 στην ανάπαυλα, 24-34. Στο δεύτερο μισό ο Χολαργός προσπάθησε να «καθαρίσει» τον αγώνα στέλνοντας την υπέρ του διαφορά στο +15, 28-43. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Κουτσού με το νέο μεταγραφικό απόκτημα τον Λιούις, να «αφυπνίζεται» και να δημιουργεί εξαιρετικά, έτρεξε σερί 16-3 και μείωσε  αρχικά σε 44-49 και στη συνέχεια σε 50-51. Δύο αντιαθλητικά φάουλ όμως σε κρίσιμο σημείο του Πουλιανίτη και του Κάμφορ και ένα τρίποντο στη συνέχεια από τον Λοβ ήταν αρκετά για να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενοι με +7 και να τελειώσουν ουσιαστικά τον αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τη Κύμη ήταν ο Χόρτον με 17, ενώ για τους νικητές 16 είχε ο Λοβ.

Παναθηναϊκός-Περιστέρι 80-75

Πιο δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος  απέκτησε προβάδισμα 9 πόντων πολύ γρήγορα, 12-3. Η ομάδα του Πεδουλάκη ανέβασε την άμυνα της και βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα για πολλά λεπτά οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο αρχηγός των πρασίνων όμως έδωσε τη λύση και  το προβάδισμα 4 πόντων στο ημίχρονο,43-39. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι θέλησαν να βάλουν τις βάσεις για την επικράτηση  καθώς  ξέφυγαν από νωρίς, τρέχοντας επίμέρους σκορ 18-0,(69-50), όμως οι «πρίγκιπες» με τους Ντάνιελ και Σκορδίλη να νικάν κατα κράτος τους ψηλούς του Παναθηναϊκού, το Περιστέρι μείωσε στους 4 αλλά η προσπάθεια του έμεινε εκεί, καθώς ο υπολειπόμενος χρόνος δεν ήταν αρκετός. Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Καλάθης και Παππάς με 20 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενος  17 είχε ο Χάροου.