Connect with us

EDITORIAL

A1 Review: Νίκη για το Ρέθυμνο

Το παιχνίδι που ξεχώριζε ήταν αυτό ανάμεσα στο Πάοκ και στον Άρη με τον δικέφαλο του βορρά να φτάνει  εύκολα στη νίκη. Στα υπόλοιπα παιχνίδια το Ρέθυμνο κατάφερε να πάρει τη πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα ενώ ο Προμηθέας  με το Περιστέρι συνεχίζουν  τον χαβά τους.

Γράφει ο Ιωάννης Λέκος | info@jumpshot.gr

Ρέθυμνο-Χολαργός 83-76

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι το παιχνίδι,  παίρνοντας μια διαφορά 13 πόντων, 17-4 . Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς το Ρέθυμνο απάντησε με σερί 12-3. Με τον Μπρέσι Ντέιβις να έρχεται από τον πάγκο, η ομάδα του Ζιάγκου κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 37-39. Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πιο φίζικαλ και οι γηπεδούχοι με τους Χριστοδούλου και Ντάνιελς κατάφεραν να ανακτήσουν  διαφορά 8 πόντων, 57-49,  στο τέλος της τρίτης περιόδου. Παρότι το «μομέντουμ» ήταν υπέρ του Ρεθύμνου, η ομάδα του Λυκογιάννη έτρεξε σερί 0-7 και κατάφερε να μειώσει στο πόντο 61-60, το οποίο στη συνέχεια  έγινε 65-68. Όμως ο Μπαρτ με ένα τρελό τρίποντο από τη δεξιά γωνία  έκανε το 68-68 με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Μπρέισι-Ντέιβις και Τζόνσον σημείωσαν το 77-73 και κάπου εκεί το παιχνίδι δεν είχε γυρισμό για τον Χολαργό. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπρέισι Ντέιβις με 18  ενώ 15 είχε ο Ζερμέιν Λοβ για τον Χολαργό.

Προμηθέας-Κύμη 94-61

Παράσταση για ένα ρόλο. Η ομάδα του  Καστρίτη αντιστάθηκε μόνο τα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια ο  γηπεδούχοι έβαλαν το πόδι στο τούρμπο και με σερί 22-0 έκλεισαν τη πρώτη περίοδο με σκορ 33-7. Η ομάδα της Εύβοιας βρέθηκε πίσω μέχρι και με 36 πόντους, 47-11 στο πρώτο ημίχρονο.  Στο δεύτερο μισό η κατάσταση δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιατρά να έχει ένα ήσυχο βράδυ. Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς ήταν ο Παρκς με 22 ενώ για τη Κύμη 13 είχε ο Χόρτον.

Περιστέρι-Λαύριο 87-78

Αιφνιδίασε στην αρχή η ομάδα του Σερέλη, η οποία έτρεξε και βρήκε λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο, παίρνοντας διαφορά 7 πόντων, 10-17. Στη συνέχεια το Περιστέρι βελτίωσε  την άμυνα του και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 34-34 αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με +3, 40-43. Στην επανάληψη ο Πεδουλάκης είδε την ομάδα του να κάνει αυτά που ο ίδιος ζητούσε και με μεγάλα σουτ από τους Βασιλόπουλο και Σίρκο  έτρεξε σερί 10-0.  H τριπλέτα Νίξον-Λαμπ-Κακλαμανάκη κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους μειώνοντας σε 67-66. Η συνέχεια  όμως άνηκε στους «πρίγκιπες» , η οποίοι με τους Χάροου και Γκρέι να αναλαμβάνουν χρέη εκτελεστών έκαναν επιμέρους σκορ 11-2, 76-69,βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι  Γκρέι και Χάροου με 15 πόντους, ενώ το συγκρότημα του Σερέλη είχε τον Λαμπ με 20.

Άεκ-Ήφαιστος  83-69

Ελέω της έλλειψης των Ρατάν Μέις και Ξανθόπουλο, η ομάδα του Ηφαίστου είχε ξεκάθαρο πλάνο, να πιέσει τους κοντούς. Το κατάφεραν εν μέρη κάνοντας το σκορ στα πρώτα λεπτά 11-17. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ακουμπώντας τη μπάλα στο ζωγραφιστό ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα 22-21. Στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης προσπαθούσε να κάνει τα πάντα και στις δύο πλευρές του γηπέδου  μέχρι τη στιγμή που ευστόχησαν  σε τρίποντα οι κιτρινόμαυροι και έκανα τα πράγματα πιο εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν  χάρη στον Τζέρι Σμιθ, να μείνουν κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μισό η ομάδα του Μπάνκι ξέφυγε με 10 πόντους, 54-45,  και σιγά σιγά αυξανόταν η διαφορά. Με σουτ του Μωραίτη το σκορ έγινε 70-56 με το παιχνίδι να έχει ήδη αναδείξει νικητή. Πρώτος σκόρερ για την ένωση ήταν ο «Λάρι» με 16 ενώ για τους Λημνιώτες 16 είχε ο Έβανς.

Πάοκ-Άρης 95-79

Ο Πάοκ έδειξε από την αρχή του αγώνα τις διαθέσεις του, ευστοχώντας σε 5/8 τρίποντα  ξέφυγε πολύ γρήγορα με 14 πόντους, 24-10. Στη συνέχεια ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση που επικρατούσε στην άμυνα των γηπεδούχων αλλά το προβάδισμα παρέμενε στα χέρια του Πάοκ. Ο δικέφαλος του βορρά έφτασε μάλιστα τέσσερις φορές έως το +16 και πήγε εντέλει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 52-38. Στο δεύτερο μισό οι Γκος και Χρυσικόπουλος πήραν τα «όπλα» τους και με εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75 πήγαν τη διαφορά στο +17,  61-44. Η ομάδα του Αγγέλου δε τα παράτησε και με τη βελτίωση της άμυνάς μείωσε σε 65-54 αλλά κάπου εκεί δήλωσε παρόν και πάλι ο Χρυσικόπουλος, ο οποίος με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε το 76-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο «Μπόχω» έδωσε ανάσα στον Άρη, μειώνοντας σε 78-70 ενώ με 2/2 βολές του Φλιώνη μείωσε σε 78-75. Ο Γκος όμως έδωσε τη λύση για το συγκρότημα του Παπαθεωδόρου καθώς με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 87-75 και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο  Γκος με 23 ενώ 15 είχε ο Μποχωρίδης για λογαριασμό του Άρη.

Ολυμπιακός-Πανιώνιος 98-72

Οι κυανέρυθροι δε φοβήθηκαν τον Ολυμπιακό και στα πρώτα λεπτά εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη του αντιπάλου τους με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-20. Στη συνέχεια αύξησαν το σερί τους στο 0-13 και προηγήθηκαν και με 10 πόντους ,18-28. Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αναμενόμενη αντίδραση των Πειραιωτών οι οποίοι με τους Γκος,Σπανούλη και Βεζένκοφ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-41. Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του Μπλατ μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Πολύ γρήγορα βρέθηκε στο +10, 54-44 και στη συνέχεια στο +17 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε έως και τους 29 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Γκος με 17 ενώ από την άλλη πλευρά 20 είχε ο Παπαντωνίου.

ΥΓ: Αναβλήθηκε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Κολοσσό στη Ρόδο λόγο του ότι έξι παίκτες των  πρασίνων προσβλήθηκαν από ιογενή γαστρεντερίτιδα.