Connect with us

EDITORIAL

A1 Review: Αλλαγμένος ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, έτοιμος να σώσει τη κατηγορία

Διαφορετικό  και πολύ καλύτερο πρόσωπο παρουσίασε ο Πανιώνιος, ο οποίος την επόμενη αγωνιστική παίζει «τελικό» κόντρα στο Ρέθυμνο, το οποίο λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη και να κερδίσει τον Προμηθέα. Ενώ το Περιστέρι μετά τη τριαντάρα στη Χαλκίδα συνεχίζει να εκπλήσσει και εκτός αυτού παίζει και τρομερό μπάσκετ.

Γράφει ο Ιωάννης Λέκος | info@jumpshot.gr

Ρέθυμνο-Προμηθέας Πάτρας 72-73

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-7 στην αρχή του παιχνιδιού, όμως η ομάδα του Ρεθύμνου κατάφερε να κλείσει τη πρώτη  περίοδο προηγούμενη. Το  ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά χάρη στους Μέιερ και Τζόνσον κατάφεραν οι Πατρινοί να βρεθούν στη θέση του οδηγού και να πάνε με 33-40 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, οι Κρητικοί με δύο τρίποντα έφθασαν σε απόσταση αναπνοής και πέρασαν μπροστά στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αν και είχαν στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα, η ομάδα του Γιατρά με τους Γκίκα και Μέιερ κατάφερε να προηγηθεί με 67-71. Το Ρέθυμνο δεν είχε πει τη τελευταία λέξη, καθώς το τρίποντο του Μπαρτ έκανε το 72-71, όμως στη τελευταία επίθεση ο ίδιος αποδείχθηκε μοιραίος, καθώς αστόχησε σε σουτ 2 πόντων. Πρώτος σκόρερ για τους Ρεθυμνιώτες ήταν ο Ντάνιελς με 18 και 12 ριμπάουντς ενώ  για τους Πατρινούς ο  Λίποβι με 16 πόντους.

Κολοσσός Ρόδου-Άρης 61-72

Αν και στην αρχή οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, οι Ροδίτες πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-26. Στο δεύτερο μισό οι κιτρινόμαυροι βρήκαν λύσεις με τον Σλαφτσάκη  και έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-16. Στη τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισόπαλες (47-47) αλλά στα τελευταία δύο λεπτά, δύο τρίποντα για τον Άρη, από τους Φλιώνη, Μπελ και το κάρφωμα του ΜακΓκι έκαναν το 60-66. Σε αυτό το σημείο τελείωσε και ουσιαστικά το παιχνίδι καθώς ο χρόνος δεν έφτανε για να επιστρέψει ο Κολοσσός. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Βετούλα ήταν ο Μαυροειδής με 13 πόντους, ενώ ο Άρης είχε τον Λάκι Τζόονς με 14.

Παόκ-Κύμη 78-60

Εύκολο απόγευμα Σαββάτου είχε ο Πάοκ. Η ομάδα της Κύμης  εκτός τα πρώτα λεπτά, και παρά τα μικρά ξεσπάσματα δε μπήκε ποτέ στην εξίσωση του αγώνα.  Η ομάδα του Παπαθεωδόρου πήγε στο αποδυτήρια με +7, 36-29, ενώ δύο φόρες έφτασε τη διαφορά στο+9.  Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και απέκτησαν σημαντική διαφορά η οποία εν τέλη ήταν ικανή για να τους δώσει τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν καθώς η Κύμη έβρισκε λύσεις μόνο από τον Χόρτον.  Πρώτος σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Χάτσερ με 17 πόντους. Για την ομάδα του Καστρίτη ήταν ο Χόρτον με 24 πόντους και 15 ριμπάουντς.

Περιστέρι-Ηφαιστος Λήμνου 89-81

Σαρωτικό Περιστέρι έκανε το 5/5. Από την αρχή του αγώνα επέβαλε το ρυθμό του και απέκτησε προβάδισμα 17 πόντων, 26-9. Η ομάδα του Μανωλόπουλου παρά το άσχημο ξεκίνημα, με ένα επιμέρους σκορ 3-12 κατάφερε να μειώσει στους 8, 31-23. Αυτό δεν ήταν ικανό όμως , καθώς οι «πρίγκιπες» κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 52-31. Στην επανάληψη οι Λημνιώτες μείωσαν έως και τους 6 πόντους με κορυφαίους τους Έβανς και Γκότσερ, αλλά  δε μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.  Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Χάροου με 18 ενώ 20 είχε ο Σμιθ με 4/6 τρίποντα  για τον Ήφαιστο.

Άεκ-Χολαργός 73-63

Καλύτερα ξεκίνησε ο Χολαργός, ο οποίος με τον Χόρτον προηγήθηκε με 15-18. Τα πολλά λάθη της ένωσης έδωσαν την ευκαιρία στο Χολαργό να προηγηθεί μέχρι και με 8 πόντους με τον πρώην παίχτη της Άεκ , Καμπερίδη να ευστοχεί σε σουτ 3 πόντων. Σε εκείνο το σημείο οι κιτρινόμαυροι σοβαρεύτηκαν και έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-2 πηγαίνοντας προηγούμενοι στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη  η ομάδα του Λυκογιάννη δεν είχε λύσεις και με κάρφωμα ο Τσαλμπούρης διαμόρφωσε το 50-34. Στη τελευταία περίοδο ο Χολαργός κατάφερε να μειώσει έως και τους 8 αλλά δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Πρώτος σκόρερ για το συγκρότημα του Μπάνκι (που έχασε τον Μέις σε μια σύγκρουση που είχε με τον Αγκμπελέζε) ήταν ο Γκρίφιν με 15 πόντους, ενώ ο Χολαργός είχε πρώτο σκόρερ τον Χόκινς με 20.

Ολυμπιακός-Λαύριο 102-63

Μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην ομάδα του Σερέλη. Ανταγωνιστικό ήταν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο. καθώς η συνέχεια μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο.  Οι Πειραιώτες με τους Μιλουτίνοβ και Πρίντεζη πήραν διαφορά  12 πόντων, 34-22 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Αν και κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να απαντήσουν με το Μέλσον,  ο οποίος έκανε το 36-32, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 49-37. Στο δεύτερο μισό οι ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι να «τελειώσουν» το παιχνίδι. Με μπροστάρη τους Μάντζαρη και Μιλουτίνοφ  προηγήθηκαν με 65-41 στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι κυανοκίτρινοι «πέταξαν» λευκή πετσέτα από νωρίς καθώς ο Ολυμπιακός με σερί 23-0 έκανε το 87-43 και εν τέλει η ομάδα του Μπλατ έφτασε σε μία άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μιλουτίνοφ με 16 πόντους, ενώ  23 είχε ο Μέλσον για λογαριασμό του Λαυρίου.

Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 67-88

Με πολλές αλλαγές και πολύ καλύτερος παρουσιάστηκε ο Πανιώνιος, όμως σίγουρα δεν ήταν έτοιμος να κοντράρει το Παναθηναϊκό.  Οι κυανέρυθροι ξεκίνησαν ενθουσιώδης το παιχνίδι, όμως η συνέχεια άνηκε στους πράσινους, οι οποίοι με σερί 0-10  απέκτησαν διαφορά 8 πόντων, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με σκορ 37-48. Στην τρίτη περίοδο οι Λάσμε και Βουγιούκας  εκτόξευσαν τη διαφορά στο+15 ενώ για το Πανιώνιο πάλευε μόνο ο Χάρις. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και  οι δύο προπονητές δοκίμασαν διάφορα σχήματα ενόψει και της δύσκολης συνέχειας. Πρώτος σκόρερ για το Πανιώνιο ήταν ο νεοαποκτηθείς Παπαντωνίου με 17 ενώ  για την ομάδα του Πασκουάλ από 12 πόντους είχαν οι Βουγιούκας και Λάσμε.