Πανόραμα 19η αγωνιστικής (13/1)

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στη Μόσχα της Ζαλγκίρις, ενώ η Μπάγερν έχοντας τον Μπόλντγουιν (23 πόντοι, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ) σε καταπληκτική φόρμα νίκησε τη Ζενίτ στη Γερμανία. Αναβλήθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα και την Ρεάλ Μαδρίτης.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζαλγκίρις 83-73: Σοβαρεύτηκε και νίκησε

Η Ζαλγκίρις επέστρεψε στην αναμέτρηση από το -17, όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε σοβαρά όταν έπρεπε και έτσι έφτασε στη νίκη με σκορ 83-73.

🏀Ο αγώνας

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας κάποιους πόντους από τους ΜιλουτίνοφΤζέιμς και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (18-11 στο 10′). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, παρόλο που είχε 0/4 τρίποντα κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ απέναντι στους Λιθουανούς οι οποίοι είχαν μόλις 1/7 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Βόιτμαν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11 (25-14 στο 12), ενώ η Ζαλγκίρις Κάουνας στηρίχθηκε επιθετικά στον Μάριους Γκριγκόνις. Έπειτα, ο Νταρούν Χίλιαρντ ευστόχησε σε τρίποντο για το +15 (45-30 στο 19′) ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 45-32.

Οι τέσσερις γρήγοροι πόντοι του Τόκο Σενγκέλια στην αρχή της τρίτης περιόδου έκαναν το 49-32 στο 22′.. Η Ζαλγκίρις πίεσε, ο Λούκας Λεκαβίτσιους μείωσε στους 10 πόντους (58-48 στο 28′) ενώ ο Ρόκας Γιουκουμπάιτις μείωσε στους οκτώ (58-50 στο 29′), με την ομάδα του Μάρτιν Σίλερ να βελτιώνει τα ποσοστά της στην επίθεση, εκμεταλλεόμενη τα «νεκρά» διαστήματα της ΤΣΣΚΑ και κρατώντας επαφή με το σκορ. Μάλιστα οι συνεχόμενοι πόντοι των Νάιτζελ Χέιζ και Λεκαβίτσιους έκαναν το σκορ 60-57 στο 32′, δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

Παρ’ όλα αυτά, η ΤΣΣΚΑ πάτησε το… γκάζι και απάντησε με σερί 8-0, παίρνοντας ξανά διψήφια διαφορά (68-57, 34′) και δεν απειλήθηκε ξανά σε κανένα σημείο του αγώνα, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 60-52, 83-73.

📝Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Μπάγερν – Ζενίτ 82-80: Η Μπάγερν νίκησε, η Ζενίτ πήρε τη διαφορά

Η Μπάγερν Μονάχου αν και δυσκολεύτηκε εν τέλει επικράτησε της Ζενίτ, σε μία αναμέτρηση που πρωταγωνίστησαν άμυνα και τακτική, με τους Ρώσους να κρατούν την υπέρ τους διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

🏀Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα βγάζοντας σκληράδα στο πίσω μέρος του παρκέ (9-11 στο 7′). Οι φιλοξενούμενοι όμως, με τα εύστοχα τρίποντα των Ρίβερς και Μπάρον κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά της τάξης των έξι πόντων (13-19 στο 9′).

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Πασκουάλ συνέχισαν να παίζουν βάσει του πλάνου τους και βρέθηκαν στο +8 (18-26 στο 14′). Ο Μπόλντγουιν με τον Ζίπσερ βρήκαν κάποια ελεύθερα σουτ τριών πόντων μειώνοντας έτσι τη διαφορά(24-28 στο 16′). Οι φιλοξενούμενοι δεν έκατσαν με σταυρωμένα τα χέρια και χάρη στις διαδοχικές προσπάθειες των Πάνγκος και Γκουντάιτις πέρασαν μπορστά στο σκορ (27-37 στι 19′).

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στη Μπάγερν. Ο Σίλεϊ θυμήθηκε το τρομέρο παιχνίδι που έκανε προ ημερών στο ΣΕΦ, ο Λούτσιτς στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό είχε ρυθμό και έτσι με αυτούς πρωταγωνιστές οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά(47-46 στο 27′).

Η απουσία του Πόιθρες έφερε επιπλέον κούραση στους ψηλούς της Ζενίτ και ο Τρινκιέρι το εκμεταλλεύτηκε με τον Λούτσιτς να παραμένει «καυτός» και το σκορ να γίνεται 65-58 στο 33′. Ο Χόλινς με τρίποντο και φάουλ ισοφάρισε (70-70 στο 36′) δίνοντας και πάλι χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα. Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα ο Λούτσιτς με 4/4 βολές έκανε το 78-75 δίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-40, 56-56, 82-80